Aga i Leon - galeria zdjęć, relacje z podróży - karpaty

galeria zdjęć

Karapty Wschodnie i Południowe

Karpaty to łańcuch górski w środkowej części Europy ciągnący się łukiem przez około 1500 km i szerokości od 100 do 500 km. Karpaty są drugim pod względem wielkości i wysokości łańcuchem górskim w Europie(po Alpach).
Przebiegają przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Ukrainę i Rumunię. Od Sudetów Karpaty oddziela Brama Morawska a od Alp i Gór Wschodnioserbskich są oddzielone doliną Dunaju.
Karpaty mozna podzielić na 3 części:
  • Karpaty Zachodnie
  • Karpaty Wschodnie
  • Karpaty Południowe
Karpaty Zachodnie leżą na terenie Polski, Czech i Słowacji. Rozciągają się od Bramy Morawskiej na zachodzie (pogranicze Czech i Śląska) do Przełęczy Łupkowskiej na wschodzie (przełęcz oddzielająca Beski Niski od Bieszczadów). W tej cyđci lez najwzsye pasmo Karpat - Tatry.

Karpaty Wschodnie leżą głównie na terenie Ukrainy i Rumunii, ale należą do nich też polskie Bieszczady. Można je podzielić (wzdłużnie) na Zewnętrzne (najwyższy szczyt Hoverla 2061m npm w Czarnochorze) i Wewnętrzne (Pietrosul 2303m npm w Górach Rodniańskich).

Karpaty Południowe rozciągają się na terenie Rumunii od Przełęczy Predal na wschodzie po dolinę Dunaju na zachodzie. Najwyższą górą jest Moldovena (2544m npm) w Fogaraszach.


Galeria zdjęć i relacje z naszych wycieczek w Karpaty Wschodnie - Ukraińskie i Rumuńskie

Rumuńskie Karpaty - Bihor, Padis
Tydzień w Rumuni. Okolice gór Bihor i Padis. Miejscem wypadowym jest małe sympatyczne miasteczko Arieszeni.

Ukraińskie Karpaty - Gorgany
Pięć dni w Gorganach. Trasa z Ruskiej Mokrej, przez Mokrą Niemiecką na Popadię i powrót na Zakarpacie.

© 2004-2011 | CMS: Tikuna.NET